Çocuklarla iklim değişikliği hakkında onları korkutmadan nasıl konuşulur? | Kidofun

Çocuklarla iklim değişikliği hakkında onları korkutmadan nasıl konuşulur?

İklim değişikliği politikacıların, büyük şirketlerin ve sivil toplum kuruluşlarının gündeminde. Bilim insanları dünyamızın geri dönülemez biçimde hasar görmemesi için sık sık uyarılarda bulunuyorlar ve yetkilileri sorumluluk almaya davet ediyorlar. Son yıllarda Greta Thunberg gibi çocuk aktivistlerin de tartışmalara dahil olduğuna ve küresel eylemler başlattığına şahit oluyoruz. Tüm bunlar olurken çocuğunuzla iklim değişikliği hakkında nasıl konuşmalısınız? Mashable'da yayınlanan Rebecca Ruiz imzalı haberi sizler için çevirdik. Keyifli okumalar!
 

Çocuklarla iklim değişikliği hakkında onları korkutmadan nasıl konuşulur?


4 yaşındaki kızım, Blue Planet II belgesel dizisini keşfettiğinde, deniz yaşamı sevgisini paylaşan bir akrabası sayesinde, The Octonauts ve Llama gibi animasyon yerine onu izlemek istediği için çok heyecanlandım.
Bunu ebeveynlik zaferi olarak saydım:
Anaokulu öğrencim bilim, keşif ve David Attenborough'nun sesini severdi. İşler ciddiye bindiğinde ve bir deniz canlısı diğerini acımasızca yediğinde, bunun bir gıda zinciri örneği olduğunu açıkladım. İlk anki memnuniyetsiz duruşu, memnuniyete dönüştü.  Tıpkı dünyayı biraz daha iyi anlıyormuş gibi...
Sonra iklim değişikliğinden dolayı toplu halde ölmekte olan mercan resifleri ile ilgili bölüme geldik. Kızımın bir sürü sorusu vardı ve içim parçalanarak kurumuş mercan görüntülerini izledim, bu görüntülerin geleceği için ne anlama geldiğini düşündüm. Birden Blue Planet II'nin hayatımıza bu kadar kolay girmesine izin verdiğim için pişman oldum.
Her ne kadar eşim ve ben dışarıda çok zaman geçirsek de, kızımızı bilime, doğaya ve korunmaya olan ilgisini teşvik etmedik. Bundan önce iklim değişikliğini hiçbir zaman açıkça tartışmadık.  Sanırım genç yaşından ve büyük bir nesli tükenme olayının eşiğinde olmanın kıyamet doğasından dolayı bu konudan kaçınıyorduk. 4 yaşında bir çocuğa, çok sevdiği bitki, hayvan ve manzaraların büyük tehlike altında olduğunu nasıl söylersin?
Tabii ki, bir çocuğu gereksiz yere korkutmayacak şekilde, yaşa uygun bir şekilde Dünya'ya neler olduğu hakkında konuşmanın birçok yolu vardır. Kilit nokta, çocuklar için doğal dünyayı takdir etmek ve merak etmek için bir temel hazırladığınızdan, temel bilimsel kavramları tartışabildiğinizden ve çocuklarla iklim değişikliği hakkındaki konuşmaların eleştirel düşünme becerileri ve çözümlerine odaklandığından emin olmaktır.


Temel Oluşturma

Al Gore tarafından kurulan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan İklim Gerçekliği Projesi'nde iletişim ve pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olan Stacie Paxton Cobos, ebeveynlerin, iklim değişikliğini açıklamaya çalışmadan önce çocuklarının doğal dünyayı daha iyi anlamalarına yardımcı olmaları gerektiğini söyledi.
Bu, bir doğa belgeselini izlemek, bir vahşi yaşam merkezini veya doğal tarih müzesini ziyaret etmek veya bir çocuğu dere, plaj veya orman gibi doğal yaşam alanlarına tanıtmak anlamına gelebilir. Bu tür deneyimler, çocuklara neden dünyaya bakmanın önemli olduğu konusunda bir fikir verir, bu da sonuçta iklim değişikliğinin risklerini anlamalarına ve önleme konusunda özen göstermelerine yardımcı olur.
Beş yaşın altındaki iki çocuğun ebeveyni olan Cobos, çiçek sulamak, çiftçilerin pazarını ziyaret etmek ve çocuklarının doğanın ve korumanın farklı yönlerini anlamalarına yardımcı olmak için araba kullanmak yerine yürümek gibi günlük fırsatları kullanıyor.
New York City'deki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nde ilköğretim müdürü olan Emily Edmonds-Langham, ebeveynlerin, çocuklarının doğal dünyaya olan ilgisine yakından dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Okuldan eve gelirken gördüğü kuşlar ilgisini çekiyorsa, bu kuş türleri ve ailenizin gelişmesine nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmeyi deneyin.
“Bu, iklim değişikliğiyle ilgili tüm sorunlarla onları bunaltmak yerine çocuğunuzun ilgisi üzerinden ilerlemekle ilgili.” diyor.
Edmonds-Langham, korumaya odaklanmış hanehalkı seçimlerinin modellenmesini ve açıklanmasını da önerir (geri dönüşümü düşünün, gereksiz plastik ürünlerden kaçının ve daha az sera gazı üreten gıda maddeleri seçin). Bu tür aktiviteleri gezegeni ve kaynaklarını korumak için ilişkilendirdiğinizde, çocuklar insan davranışlarının dünyayı nasıl etkileyebileceğini daha iyi anlarlar.


Bilimi Anlama

Penn State'teki seçkin bir atmosfer bilimi profesörü olan Michael Mann, iklim değişikliğini çocuklarla tartışırken yetişkinlerin çoğu zaman iki hata yaptıklarını söylüyor: Çocukların anlamaları için çok zor bir konu olduğunu varsaymak ve onların konuyla ilgili yapabilecekleri hiçbir şey olmadığına inanmak.
Mann, genç okuyuculara iklim değişikliği konusunda bir şeyler yapmaları için ilham veren bir hikaye olan çocuk kitabı “Dünyayı Kurtaran Öfke Nöbeti”ni (The Tantrum That Saved the World) yazarken ilk başta aynı hataları yaptığını söyledi.
Kitap, Mann'ın şöyle tanımladığı iklim değişikliğinin temellerini belirten bir sayfalık bir okuma kitabı içeriyor: “Sera gazları gezegeni ısıtıyor, fosil yakıt yakma yoluyla sera gazları seviyelerini artırıyoruz ve bunun bize ve diğer canlılara zararlı bir etkisi var.''
İklim değişikliği konusundaki bilgilerini artırmakla ilgilenen yetişkin okuyucular ve etkileri birçok kaynağa başvurabilir. Mann, Ulusal Bilimler Akademisi, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) gibi yetkili gruplar tarafından yönetilen siteleri önermektedir. Ayrıca Mann'in kurduğu Şüpheci Bilim ve Gerçek İklim gibi bilim adamlarının yarattığı kaynakları da önerir. Her iki site de mitleri harap ediyor ve iklim araştırması için içerik sağlıyor.
Cobos, ebeveynlerin çocuklarıyla etkili bir şekilde iletişim kurmaları için iklim değişikliği ile ilgili her şeyi öğretmeleri gerekmediğini söylüyor. (İklim Gerçekliği Projesi yakın zamanda ailelerin iklim değişikliği ile ilgili konuşmaları nasıl başlatabilecekleri hakkında bir e-kitap yayınladı.)
Cobos, “İnsanlar için konsepti kendilerinin kavraması önemlidir, ancak iklim değişikliği konusunda uzman olmanıza gerek yok” diyor. “Çocuğunuzun bazı genel kavramları anlamalarına yardımcı olmak için zaman ayırmanız gerekiyor.”


Becerilere ve çözümlere odaklanma

Çocuklar birinci veya ikinci sınıfa geldiklerinde ebeveynler, iklim değişikliğinin nedenleri ve küresel ısınmanın etkileri hakkında basitleştirilmiş veya tatlı bir dil kullanmaları koşuluyla daha karmaşık tartışmalar yapabilir.
Edmonds-Langham, müze derslerine ve eğitim programlarına katılan ilkokul çağındaki çocukların en çok nasıl yardım edeceklerini bilmek istediklerini söylüyor. Dördüncü sınıfa kadar çocuklar iklim değişikliğinin neden habitatları ve hayvanları tehdit ettiğini ve insan faaliyetlerinin suçlu olduğunu anlayabilir.
“Altını çizmek istediğimiz şeyler başarı hikayeleri ve eylem odaklı olmak diye düşünüyorum” diyor. “Savunuculuk yolunda adımlar atmalarını sağlamak istiyoruz.”
Ebeveynler, ne kadar küçük olursa olsun, çocukların olumlu bir etki yaratmaya odaklanmalarına yardımcı olabilir. NASA'nın İklim Çocukları sitesi, çocuklar için, kendi meyve ve sebzelerini ekme, gerekmediğinde ışıkları söndürme ve şişelenmiş su yerine musluk suyu içmeyi de içeren pratik öneriler sunar. Ebeveynler ayrıca iklim değişikliğini durdurmak için çalışan genç eylemcilerin ilham verici hikayelerini paylaşabilir.
Güçlendirme ayrıca eğitim yoluyla da gelebilir. Örneğin, müzedeki üçüncü sınıf öğrencileri, zamanlarının bir bölümünü iklim ve hava arasındaki farklar hakkında bilgi edinerek ve veri toplamayı anlamak için temel becerileri geliştirerek yıl boyu süren bir sınıfta geçirdiler. Buna, iklim bilimcilerinin buz çekirdeği, ağaç halkaları ve iklimin bin yıl boyunca nasıl değiştiğine dair diğer gözle görülür veya somut örnekler gibi topladığı veya ölçtüğü kanıt türlerini duymak da dahildir.
İklim ve hava durumunun aynı şey olmadığını anlamak hem çocuklar hem de ebeveynleri için kritik öneme sahiptir, bazılarının Nisan ayında yaşanan fırtına ya da Ekim ayında yaşanan aşırı sıcak gibi uç olayları gerekçe göstererek iklim değişikliğinin gerçek olmadığı konusunda ısrar ettiklerini düşünürsek.
Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'ndeki bir dünya ve gezegen bilimi eğitimcisi olan Evan Rothstein, sık sık ortaokul çocukları ile birlikte çalışır ve iklim bilimlerinin sonuçlarının doğru olup olmadığını sorgulama eğiliminde olduklarını söyler. Kutuplardaki buzulların gerçekten erimekte olup olmadığını veya okyanusun daha asidik hale gelip gelmediğini bilmek istiyorlar.
Rothstein, bu tür sorulara evet ya da hayır cevapları vermemeye karşı uyarır, bunun yerine çocuklara karşılaşabilecekleri çeşitli iddiaları okuma, analiz etme ve değerlendirme konusunda eleştirel düşünme becerilerini öğretir. Amaç, gelişim aşamasındaki çocuklara yazılı bir konuşma yapmalarında yardımcı olmaktır.
Çocuğun yaşı ne olursa olsun, ebeveynler iklim değişikliği hakkında konuşurken korku veya çaresizliği vurgulamaktan kaçınmalıdır.
Rothstein, "İşin püf noktası samimi olmaktır" diyor. “Onları korkutmak ile içinde yaşadıkları değişen dünyayı açıklamak arasındaki dengeyi bulmalısınız.”
İklim değişikliğini çocuklarıyla büyütme konusunda endişeli olan veliler, bunun yerine öğretmenin konuyu açmasını bekleyebilirler. Ancak Edmonds-Langham, ebeveynlerin eğitimcilere göre belirgin bir avantaja sahip olduğunu söylüyor; çünkü ebeveynler çocukların ilgi alanlarını, duygusal zekasını ve zor olan haberlerden nasıl etkileneceklerini biliyor.
Edmonds-Langham, “Onları desteklemenin ve bu konuda çok fazla üzülmemelerinin yollarını bulabilirsiniz” diyor.
Ebeveynler çözümlere odaklandıklarında ve başarı hikayelerini vurguladıklarında, temel olarak çocukların iklim değişikliği hakkında düşünme şeklini ve çocukların gezegenin geleceğini değiştirmede kendileri için gördükleri rolü değiştirebilir.
Kişisel olarak, bir dahaki sefere kızımla iklim değişikliğini tartıştığımızda aldığım bu dersi hatırlayacağım, çünkü tek başına bu olasılık bile – çocuğumun dünyanın hayatta kalması adına kendi sesini bulması olasılığı - zor soruları cevaplamaya çalışırken hissedebileceğim herhangi bir rahatsızlığa değer.

Orijinal metin: https://mashable.com/article/climate-change-talking-to-kids/